Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doznał udaru, może to spowodować wiele trudności. Przede wszystkim skutki te są fizyczne, emocjonalne i poznawcze.

Poniżej podajemy wskazówki, jak przezwyciężyć te typowe stany po udarze. Pamiętaj, że radzenie sobie z następstwami udaru może być frustrujące, ale cierpliwość i konsekwentny wysiłek mogą przynieść znaczne postępy.

Wskazówka 1. Rozpoznaj objawy udaru mózgu
Jednym z najważniejszych sposobów skutecznego wyzdrowienia po udarze jest podjęcie działań zapobiegawczych, takich jak poznanie i rozpoznanie objawów udaru, ponieważ natychmiastowe leczenie może uratować życie i znacznie wpływa na szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, prawdopodobieństwo wystąpienia drugiego udaru wzrasta u osób, które przeżyły udar. Według National Stroke Association około 25% osób, które przeżyły udar, doświadczy drugiego udaru. W ciągu pierwszych 5 lat po pierwszym udarze ryzyko drugiego udaru jest o około 40% wyższe. Na szczęście szacuje się, że około 80% udarów wtórnych można zapobiec poprzez zmianę stylu życia i interwencję medyczną. Przeczytaj więcej o rozpoznawaniu objawów udaru u mężczyzn i kobietaby lepiej przygotować Cię do SZYBKIEGO działania .

Porada 2. Znowu chodzenie i opadanie stopy
Opadanie stopy to trudność lub niemożność podniesienia przedniej części stopy z powodu zmęczenia lub uszkodzenia mięśni i nerwów, które pomagają w jej ruchu. Aby temu zaradzić, zastosowanie ortez lub ortez stawu skokowego (AFO) okazało się główną pomocą w rehabilitacji. Urządzenia te zapobiegają opadaniu przedniej części stopy i zakłócaniu ruchów chodu.

Ćwiczenia nóg opisane w tym dodatkowym poście po przebytym udarze są kluczowe dla powrotu do zdrowia. Chociaż każdy pacjent powinien mieć swój własny program ćwiczeń, spersonalizowany dla Ciebie, istnieje kilka ćwiczeń, które powinny być uwzględnione w większości schematów każdego pacjenta po udarze. Te ćwiczenia na siłę i rozciąganie nóg o niewielkim wpływie na regenerację po udarze są dobrym uzupełnieniem do stosowania w połączeniu z systemem biofeedback, pomgą również specjaliści z Warszawa rehabilitacja.

Rehabilitacja nóg i stóp może przebiegać szybciej dzięki połączeniu wyżej wymienionych ćwiczeń i pomocy ortopedycznych, takich jak SaeboStep . SaeboStep to unikalna klamra spadek stóp noszone na zewnątrz buta, który pomaga z unosząc palce podczas chodzenia. Ma na celu wyeliminowanie uciążliwych, zawodnych szyn i szelek umieszczanych w bucie.

Wskazówka 3. Radzenie sobie z zakrzywionymi palcami
Często określany jako „zakręcony palec u nogi” lub „pazur”, objaw ten jest spowodowany nieprawidłową komunikacją między mózgiem a mięśniami stopy. To przerwanie sygnałów powoduje problemy z kontrolowaniem ruchów mięśni, prowadząc do nadmiernego skurczu palców u nóg i spastyczności , stanu, w którym dochodzi do nieporozumień między mózgiem a mięśniami palców u nóg, powodując ich nadmierne skurcze. Problem opisano na stronie https://fizjoarena.pl/dyskopatia-ledzwiowa-objawy-leczenie/.

Najlepszym sposobem na odzyskanie siły i ruchu podczas radzenia sobie z tym stanem jest stworzenie rutyny obejmującej różnorodne ćwiczenia – uderzanie w palce stóp, chwytanie podłogi, ściskanie palców i wzmacnianie prostowników palców u nóg. Dzięki wysiłkowi i powtarzaniu te treningi mogą mieć ogromny wpływ na regenerację.

Wskazówka 4. Brak funkcji ramienia
Jedną z najczęstszych wad występujących po udarze jest upośledzenie ramienia i dłoni. Zwykle powoduje to zmniejszenie siły, koordynacji i zakresu ruchu. Osoby dotknięte chorobą często nie są w stanie utrzymać własnych ramion w celu wykonania ćwiczeń rehabilitacyjnych. W takim przypadku ważne jest, aby podczas rehabilitacji uwzględnić dodatkowe podpórki ramion, aby uniknąć osłabienia ramion z powodu wyuczonego niestosowania.

Wyuczone niestosowanie ma miejsce, gdy osoba, która przeżyła udar, woli używać silnej ręki, ponieważ łatwiej jest się poruszać. Ta tendencja jeszcze bardziej utrudnia powrót do zdrowia osobie, która przeżyła udar, ponieważ walka z osłabionym ramieniem podczas tych ćwiczeń odgrywa kluczową rolę w odzyskaniu funkcji ramienia. Często fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi używają techniki znanej jako Terapia Ruchu Indukowanego.

Podobnie jak w przypadku rehabilitacji dowolnej części ciała o ograniczonej funkcji po udarze, ważne jest, aby konsekwentnie powtarzać ćwiczenia i rozciąganie, aby wzmocnić połączenia mózg-mięśnie. Ważne jest również, aby pozostać pozytywnym i starać się dobrze bawić podczas odwyku.

Wskazówka 5. Paraliż dłoni
Paraliż to niezdolność mięśnia do dobrowolnego poruszania się. Ośrodki National Stroke Association aż 9 na 10 osób, które przeżyły udar, ma pewien stopień paraliżu po udarze. Rehabilitacja i terapia mogą pomóc w odzyskaniu dobrowolnego ruchu nawet kilka lat po wystąpieniu udaru.

Głównymi objawami porażenia rąk są spastyczność (sztywność mięśni), osłabienie i brak koordynacji. Na szczęście oprócz terapii istnieje kilka metod leczenia, które pomagają opanować spastyczność i wyzdrowieć. Dodatkowe zabiegi obejmują leki rozluźnia mięśnie, botox zastrzyki (rozluźnia mięśnie tymczasowo), ćwiczenia rozciągające, ortezy przeciw spastyczności i ortezy funkcjonalne . Chirurgia to kolejna opcja w najcięższych przypadkach.

Najmniej inwazyjnym i najbardziej trwałym sposobem leczenia porażenia rąk jest terapia mająca na celu rehabilitację połączenia między mózgiem a mięśniami za pomocą neuroplastyczności . Aby ćwiczenia te były jeszcze skuteczniejsze i przyspieszyły regenerację, ważne jest, aby często powtarzać ćwiczenia rąk. Wielokrotne wykonywanie ćwiczeń wzmacnia połączenie mózg-mięśnie.