Chociaż pęknięcia rur są częste w starszych domach, ten rodzaj problemu może wystąpić w przypadku rur umieszczonych w ścianach zewnętrznych nowych domów. Typowe przyczyny pękania rur wodociągowych to korozja zewnętrzna, budowa dróg i niskie temperatury. Jeśli zauważysz niskie ciśnienie wody lub pleśń na ścianach, oznacza to uszkodzoną rurę. Gdy temperatura spadnie zimą, woda w rurach może zacząć zamarzać i rozszerzać się. Spowoduje to wzrost ciśnienia we wnętrzu rur wodociągowych, aż rura pęknie. Aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę w Twoim domu, przygotowaliśmy listę 9 sposobów reagowania na pękniętą rurę i metod rozwiązywania problemów.

JAK REAGOWAĆ NA USZKODZONĄ RURĘ ZA ŚCIANAMI

ODETNIJ DOPŁYW WODY
Aby zapobiec dalszemu przedostawaniu się szlamu i gruzu do domu, zamknij główny zawór wody w domu. Niektóre typy zaworów wodnych można łatwo obracać ręcznie. Z drugiej strony do zamknięcia zaworu wodnego może być potrzebne specjalne narzędzie lub klucz. Powinieneś także powstrzymać się od picia wody ze zlewów do czasu naprawy pękniętej rury i przepłukania instalacji wodociągowej. Dowiesz się więcej na stronie http://hydraulik.krakow.pl/.

 

USUŃ NADMIAR WODY

Kiedy zauważysz kałużę wody na podłodze, która jest spowodowana pęknięciem rury, ważne jest, aby chwycić papierowe ręczniki i mop, aby usunąć nadmiar wody. W zależności od rodzaju podłogi duża ilość wody może spowodować wypaczenie, pękanie lub odbarwienie podłóg. Użyj mopa i wiadra, aby szybko wchłonąć wodę, aby zapobiec tworzeniu się pleśni i pleśni na podłogach i fundamencie. Gdy podłoga wyschnie, weź kilka przenośnych wentylatorów, aby usunąć pozostałą wodę lub wilgoć między drewnianymi panelami lub płytkami.

WŁĄCZ PIEC
Jeśli masz rury zainstalowane na zewnętrznej ścianie domu, ważne jest, aby przeprowadzić kontrolę ściany, aby upewnić się, że jest odpowiednio zaizolowana. Nie jest niczym niezwykłym odkrywanie rur w miejscach bez izolacji w domach, które mają od 50 do 100 lat. Czy zauważysz zawilgoconą płytę gipsowo-kartonową w salonie lub kuchni? To oznaka pękniętej rury na twojej posesji. Aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę , należy wyłączyć wodę i zwiększyć temperaturę na termostacie. Dostosowanie ustawień temperatury pomoże zapobiec pogorszeniu się pęknięcia rury, gdy będziesz czekać, aż licencjonowany hydraulik naprawi problem.

Aby zapobiec pękaniu rur za ścianami lub sufitami w sezonie zimowym, ustaw każdy z kranów na niskie ustawienie, aby zapewnić przepływ wody w rurach. Jeśli woda w twoich rurach pozostaje nieruchoma przez długi czas, woda zacznie zamarzać i pęka rurę. Ponadto łatwym sposobem ochrony mienia przed negatywnymi skutkami pęknięcia rury jest zamknięcie bramy garażowej w okresie zimowym. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się zimnego powietrza do rur wodociągowych znajdujących się za ścianami w garażu.

Przeczytaj więcej: Sposoby eliminacji zatykania wężem wodno-kanalizacyjnym

Złamana rura

USUŃ PĘKNIĘTĄ RURĘ
Jeśli znasz proces wymiany uszkodzonej rury wodociągowej, możesz usunąć pękniętą rurę i zainstalować nową linię, aby przywrócić przepływ wody do zlewów, pryszniców i kranów. Przed zainstalowaniem rury ważne jest, aby wyłączyć główny zawór doprowadzający wodę w domu, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę i zalaniu. Następnie umieść wiadro bezpośrednio pod zepsutą rurą, aby zebrać pozostałą wodę w systemie wodno-kanalizacyjnym. Gdy woda zostanie wypłukana z rury, chwyć narzędzie do cięcia rur, aby zdjąć rurę ze ściany lub sufitu. Więcej informacji jest na stronie http://hydraulik-krk.pl/.

Podczas wyjmowania rury zamocuj narzędzie do cięcia rur w miejscu oddalonym od 1 do 2 cali od każdej strony pęknięcia. Przyłóż ramiona obcinaka do rur do rury i dokręć śruby, aby utworzyć bezpieczne połączenie. Następnie obróć narzędzie, aby wykonać nacięcie z każdej strony rury. Po odłączeniu rury chwyć ją i połóż na ręczniku, aby zapobiec uszkodzeniu podłogi.

DEZAKTYWUJ UKŁAD ELEKTRYCZNY
Przed naprawieniem pękniętej rury, która znajduje się w pobliżu przewodów w ścianach lub suficie, należy wyłączyć prąd w skrzynce bezpieczników, aby zapobiec porażeniu prądem. Ponadto wyłączenie prądu elektrycznego zapobiegnie uszkodzeniu przewodów podłączonych do opraw oświetleniowych, urządzeń i elektroniki.

ZAINSTALUJ TULEJĘ DO RUR
Po usunięciu pękniętej rury wodnej udaj się do lokalnego sklepu z narzędziami, aby kupić tuleję do rur. Podłącz tuleję do końca istniejącej rury wodnej za ścianami. Następnie chwyć drugą rurę po przeciwnej stronie i zintegruj ją z tuleją. Jeśli masz problemy z konfiguracją tulei, może być konieczne poluzowanie połączeń rurowych, aby ułatwić chwytanie i wkładanie każdej z rur do tulei.

Czytaj więcej: Zwykłe oznaki zerwania głównej linii wodnej

Izolacja rur

DODAJ IZOLACJĘ DO RUR ZEWNĘTRZNYCH

OWIJKI DO RUR
Po zakończeniu wymiany uszkodzonych rur wodociągowych w celu wyeliminowania wycieku wody należy zainstalować izolację na rurach, aby zapobiec zamarzaniu wody. Istnieją dwa rodzaje izolacji rur, które można zastosować, aby zapobiec pęknięciu rur w domu. Pierwszy rodzaj izolacji nazywany jest owijką do rur wodnych. Owijkę do rur można zainstalować na zewnątrz rur wodociągowych. Najpierw zainstaluj warstwę taśmy izolacyjnej na końcu rury. Następnie umieść owinięcie rury wokół każdej rury wodnej, która jest wystawiona na działanie zimnego powietrza. Ten rodzaj izolacji jest oferowany z materiałów takich jak włókno szklane i plastik lub guma.

RĘKAWY RUROWE
Tuleje rurowe są zaprojektowane do nakładania na duże obszary odsłoniętych rur, które są podatne na zamarzanie. Ten rodzaj izolacji rur jest dostępny z gumy lub pianki, aby spełnić Twoje wymagania. Tuleje do rur są sprzedawane w dużych rozmiarach, które można przyciąć do długości rury. Tuleje rurowe mają na celu zapobieganie przedostawaniu się zimnego powietrza do rur wodnych w suficie, ścianach lub fundamencie.

PRZEPŁUCZ RURY
Gdy zostaniesz powiadomiony, że pęknięcie rury zostało naprawione, będziesz chciał wypłukać pozostałą wodę w rurach przed kąpielą, piciem lub gotowaniem. Łatwym sposobem na to jest zakręcenie każdego z kranów i uruchomienie największego kranu. Duży kran znajduje się zwykle w wannie. Użyj zaworu zimnej wody w wannie, aby usunąć duże zanieczyszczenia z rur za ścianami. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko zatykania rur. Gdy woda płynie, słuchaj, czy nie pryska lub pluje, co wskazuje na obecność powietrza w przewodach wodnych. Gdy woda będzie czysta i pęcherzyki powietrza zostaną uwolnione, rury powinny zostać całkowicie wypłukane.