Uruchomienie klimatyzacji może być dużym obciążeniem dla Twoich finansów, zwłaszcza jeśli Twój klimatyzator jest stary i nieefektywny. I chociaż nowe modele klimatyzatorów są bardziej energooszczędne niż kiedykolwiek, wymiana starego systemu klimatyzacji może wydawać się zniechęcająca.

Jednak modernizacja systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w domu przed nastaniem cieplejszej pogody przynosi wymierne korzyści. W dłuższej perspektywie energooszczędne klimatyzatory mogą zaoszczędzić nawet 1000 PLN rocznie na rocznych rachunkach za energię , zwłaszcza jeśli kupisz model, który spełnia wytyczne dotyczące certyfikacji.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepszy klimatyzator do swojego domu, w oparciu o Twoje specyficzne potrzeby, utrzymywanie kosztów energii na niskim poziomie w miarę wzrostu temperatury. Więcej informacji jest na stronie https://www.duer.pl/klimatyzacja/warszawa/.

Kiedy wymienić stary klimatyzator

Według systemy klimatyzacji starsze niż 10 lat mogą wymagać częstych napraw lub powodować nieregularne chłodzenie w Twoim domu. Więc jeśli masz problemy z wilgocią lub Twój dom wygląda i sprawia wrażenie magnesu kurzu, to są wskazówki, że może nadszedł czas, aby przejść na nowszy system klimatyzacji.

Czarno-szary i zielony wentylator

Chociaż instalacja nowego systemu HVAC może kosztować nawet 10000PLN lub więcej, istnieją znaczne korzyści dla właścicieli domów, którzy podejmą taką decyzję. Możesz nie tylko obniżyć roczne koszty energii o 20 procent , instalując bardziej energooszczędny system ogrzewania i chłodzenia, ale także zaoszczędzić pieniądze na przyszłych naprawach i utrzymaniu.

Wyjaśnienie głównych typów klimatyzatorów

Na rynku dostępne są dwa popularne typy systemów klimatyzacji: centralny system klimatyzacji „dzielony” oraz klimatyzator „dzielony bezkanałowy”.

Klimatyzator centralny Split

Dzielony system klimatyzacji centralnej rozprowadza chłodne powietrze kanałami i wypływa przez otwory wentylacyjne w Twoim domu. Model z dzielonym prądem zmiennym jest tym, o czym myśli większość właścicieli domów, gdy wyobrażają sobie centralne powietrze – jest zasilane przez urządzenie ostrzegawcze lub jednostkę zapakowaną, która znajduje się na zewnątrz, obok domu. Centralna klimatyzacja stała się popularna w latach 70 . Więc są szanse, że jeśli Twój dom został zbudowany po 1970 roku, masz podzielony centralny system klimatyzacji.

 

Klimatyzator bezkanałowy

„Dzielony bezkanałowy” system klimatyzacji rozprowadza powietrze przez zamontowaną na ścianie jednostkę. Czasami można je umieścić bezpośrednio na ścianie, a czasami można je zamontować w oknie, aby przepuszczać świeże powietrze. Tak czy inaczej, powietrze wydostaje się bezpośrednio z samego urządzenia zamiast z otworów wentylacyjnych. Tego typu klimatyzatory były bardzo popularne do lat 70. XX wieku, więc wiele starszych budynków nadal z nich korzysta.

Klimatyzator bezkanałowy dzielony na ścianie

Oba modele mogą być skutecznymi sposobami chłodzenia domu, ale wybór odpowiedniego zależy od wielkości przestrzeni życiowej i istniejącej instalacji kanałowej. Ogólnie rzecz biorąc, systemy dzielone działają dobrze do chłodzenia większych domów i posesji, podczas gdy systemy bezkanałowe dzielone są lepszym wyborem dla mniejszych przestrzeni, takich jak mieszkania i mieszkania.

Czynniki, o których należy pamiętać przy wyborze nowego klimatyzatora
Konfiguracja Twojego domu do instalacji
Jeśli Twój dom ma już system kanałów do centralnego ogrzewania, centralny system powietrza może być opłacalnym dodatkiem. Oba systemy można również wymienić lub zmodernizować w tym samym czasie.

Dzięki centralnemu termostatowi, który kontroluje temperaturę w całym domu, centralne klimatyzatory są zautomatyzowane – co pomaga zwiększyć ich wydajność w chłodzeniu domu.

 

Jak zawsze, współpracuj z wykonawcą, aby omówić wielkość domu, wykorzystanie klimatyzacji, aktualny poziom efektywności energetycznej i wszelkie potrzeby w zakresie wentylacji. Poczytaj więcej o montażu tutaj https://www.duer.pl/klimatyzacja/warszawa/montaz/

Rozmiar klimatyzatora

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowego systemu HVAC, jest upewnienie się, że otrzymujesz jednostkę o odpowiedniej wielkości do swoich potrzeb. Rozmiar klimatyzatora, którego potrzebujesz, zależy bezpośrednio od powierzchni domu, izolacji i oczywiście ogólnej wydajności.

Chociaż ogólna mądrość sugeruje, że większy dom wymaga większej jednostki klimatyzacyjnej, nie zawsze tak jest. Większe urządzenie może włączać się i wyłączać zbyt często, zwiększając koszty energii i uniemożliwiając ulepszenie.

Przed zakupem nowej jednostki HVAC, zwróć się o pomoc do licencjonowanego specjalisty w celu prawidłowego doboru i instalacji. Bez pomocy licencjonowanego profesjonalisty właściciele domów ryzykują narażeniem na tlenek węgla, kosztowne naprawy, wycieki i inne zagrożenia dla zdrowia.

Efektywność chłodzenia

Na szczęście istnieje wiele sposobów ustalenia, które klimatyzatory są bardziej energooszczędne. Przestrzegając standardowych ocen rządowych i certyfikatów, można czerpać korzyści z oszczędnego i wysoce wydajnego systemu.

 

Ogólne utrzymanie i konserwacja

Nawet energooszczędne systemy wymagają regularnej konserwacji – co może wpłynąć na koszt zakupu w całym okresie eksploatacji. Eksperci zalecają coroczne przeglądy w celu wymiany i czyszczenia filtrów, czyszczenia urządzenia, sprawdzania szczelności i prawidłowego utrzymywania poziomu czynnika chłodniczego.