W ciągu ostatnich kilku lat przejechałem na rowerze blisko 3500 km. Jeździłem przez Alpy i Pireneje, po ścieżkach rowerowych w Amsterdamie, w górę iw dół bezkresnych wzgórz Toskanii, wokół jezior i przez najmniejsze wioski z zaledwie trzema domami. Wędrowałem do miejsc turystycznych i zapomnianych przez Boga lasów, które trudno będzie znaleźć w Google. Niosłem rower na plecach po kamiennych ścieżkach i biegałem sprintem na nowy dzień po pustynnej autostradzie, ale każdy kilometr był tego wart. Pozwól więc, że opowiem Ci, jak zaplanować wycieczkę rowerową po Europie, jak pojechać np. rowerem po Polsce.

Jak wybrać rower

Najlepszą opcją jest rower wyścigowy bez amortyzatorów, jeśli planujesz jeździć po właściwych drogach: im lżejszy rower, tym łatwiej pedałować. Warto wiedzieć wszystko o rowerach, kiedy planujemy wyjazd.

Możesz zabrać rower do samolotu, jeśli nie przekraczasz limitu wagi (20-23 kg), a jego wymiary są dozwolone. Zanim owiniesz rower taśmą klejącą, możesz włożyć część swoich rzeczy do pokrowca, aby uniknąć płacenia za dodatkowy bagaż. Najważniejsze jest spełnienie wymagań dotyczących wagi i wymiarów, dlatego najpierw zapoznaj się z regulaminem linii lotniczej, której bilet planujesz kupić.

Zasady przewożenia roweru na pokładzie samolotu

British Airways : możesz zabrać ze sobą rower jako część bagażu, jeśli nie jest on zmotoryzowany, a jego wysokość nie przekracza 190 cm. Musisz również zadzwonić do linii lotniczej co najmniej trzy dni przed lotem i podać wymiary roweru – jest to potrzebne, aby firma mogła oszacować całkowitą wagę bagażu. Rower należy spakować, łącznie z opakowaniem wymiary nie mogą przekraczać 190 x 95 x 65 cm.
EasyJet : rowery można przewozić pod warunkiem zdjęcia pedałów, obrócenia kierownicy na bok i spuszczenia powietrza z opon. Przywiezienie roweru nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami, ale podczas rezerwacji musisz zaznaczyć, że to zrobisz (i potrzebujesz odpowiedniego opakowania: specjalnego pokrowca na rower lub folii).
Wizz Air : możesz zabrać ze sobą sprzęt sportowy pod warunkiem uiszczenia opłaty za przewóz sprzętu sportowego . Możesz zabrać ze sobą rower owinięty specjalnym pokrowcem do transportu, ale koła i pedały muszą być odłączone, a kierownica musi być obrócona równolegle do głównego korpusu (możesz również użyć kartonu do spakowania rowerów pod warunkiem, że opony są spuszczone).
Po przylocie należy odebrać rower na lotnisku (zwykle tam, gdzie zbierany jest bagaż ponadgabarytowy), złożyć go, poddać recyklingowi plastikowy arkusz, którego użyłeś do transportu, a następnie wyruszyć w drogę, na nowe przygody.

Wynajem rowerów w Europie

Aby wypożyczyć rower w krajach europejskich, należy pobrać aplikację wypożyczalni i zostawić swoje prawo jazdy lub paszport jako zabezpieczenie. Możesz również zostać poproszony o pozostawienie depozytu.

Na przykład w Paryżu istnieje jedna sieć wypożyczalni rowerów o nazwie Velib . Koszt wynajmu to 1 € za pierwsze pół godziny, a następnie 1 € za godzinę. W Amsterdamie dostępnych jest wiele usług, w tym Yellow Bike , MacBike i Black Bikes .

Średnio 24-godzinny wynajem kosztuje 12 euro. W Kopenhadze na Bycyklen znajdują się wyloty wypożyczalnia rowerów całej duńskiej stolicy. Możesz wypożyczyć rower na 10 godzin za 300 koron duńskich (DKK), a 20 godzin kosztuje 500 DKK. Inną opcją jest miesięczny abonament kosztujący 70 DKK, który obejmuje 140 minut darmowej jazdy miesięcznie.