Zakup samochodu na licytacji komorniczej to sposób na kupienie auta w cenie sporo niższej niż jego wartość rynkowa. Warto jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Trzeba więc dobrze się zastanowić, zanim zdecydujemy się na przystąpienie do licytacji, dostępne są np. na stronie http://komornikbobek.pl/.

Licytacje komornicze

Licytacje komornicze to sprzedaż przedmiotów, ruchomości i nieruchomości należących do dłużników. Odbywają się wtedy, gdy komornik nie ma żadnej innej możliwości wyegzekwowania należności wobec konkretnego wierzyciela. Po zajęciu samochodu komornik musi podać do publicznej wiadomości wszystkie informacje związane z licytacją, a więc zarówno jej termin i miejsce, jak i informacje o przedmiocie sprzedaży. Takie informacje znajdziemy na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, na stronach poszczególnych komorników, w prasie, a także w sądach na tablicach ogłoszeń. Jeśli zainteresuje nas któryś z samochodów, trzeba zgłosić chęć przystąpienia do licytacji i wpłacić wadium w wysokości dziesięciu procent wartości auta. Należy opłatę uiścić maksymalnie dzień przed terminem licytacji. Obowiązek wpłacenia wadium to dla komornika zabezpieczenie, że dana osoba faktycznie jest zainteresowana zakupem pojazdu, a nie tylko bezzasadnym uczestniczeniem w licytacji.

Aukcje komornicze

Aukcje komornicze dotyczące sprzedaży ruchomości i nieruchomości odbywają się dwukrotnie. Za pierwszym razem licytacja zaczyna się od wysokości trzech czwartych wartości rynkowej pojazdu. Na drugiej licytacji kwota ta spada do połowy wartości pojazdu. Jest to więc bardzo dobra okazja do zakupu auta w dużo niższej cenie. Takie rozwiązanie ma jednak także swoje wady. Osoby zainteresowane zakupem nie mają bowiem możliwości dokładnego sprawdzenia stanu technicznego samochodu i upewnienia się, czy nie posiada on jakichś ukrytych wad. Można więc taką licytację czasem porównać do kupowania kota w worku. Po zakupie bywa i tak, że samochód okazuje się mniej warty i trzeba sporo środków włożyć, aby móc bezproblemowo poruszać się nim po drogach.