Kamień wapienny szybko osadza się z powodu cieknących kranów, a zużycie wody znacznie wzrasta. Poniższe instrukcje krok po kroku pokazują, jak w prosty sposób samodzielnie naprawić przeciekające krany.

 

Etapy naprawy wstępnej
Krok 1: badanie przyczyny
Najczęstsze przyczyny: zużycie, zmęczenie materiału lub osady kamienia
Przed rozpoczęciem naprawy powinieneś znać najbardziej prawdopodobne przyczyny nieszczelnego kranu. W przypadku mieszadeł jednouchwytowych nieszczelności wynikają zazwyczaj z osadzania się kamienia lub zużycia na powierzchniach uszczelniających wkładu. Jeśli masz zainstalowaną baterię z dwoma bateriami obrotowymi lub jedną baterię obrotową, przyczyną wycieku wody są najczęściej uszkodzone uszczelki, specjalistę od takich napraw znajdziecie tutaj https://www.duer.pl/hydraulik/warszawa/. Z wymienionych przyczyn kran kapie bezpośrednio z otworu wylotowego. Czy odpływ wody z kranu obraca się? , pierścienie uszczelniające na mechanizmie obrotowym mogą również przeciekać. Podobnie jak uszczelki w kranach obrotowych, uszczelki mechanizmu obrotowego są narażone na zużycie, zmęczenie materiału i osadzanie się kamienia. W połączeniu lub pojedynczo czynniki te mogą prowadzić do nieszczelności mechanizmu obrotowego. Dzięki temu kran nie kapie z dziobka, ale z przegubu obrotowego. Podczas odkręcania kranu zwykle dochodzi do zwiększonej utraty wody. Dowiedz się, jak wymienić kompletny kran tutaj!

Napraw kran krok 1a
Krok 2: Przygotuj części zamienne i narzędzia
Przygotuj zatwierdzone i specyficzne dla typu uszczelnienia i wkłady
Przygotuj skrzynkę narzędziową i smar do kranu
Przed naprawą należy przygotować części zamienne, takie jak uszczelki lub wkłady. Odpowiednie uszczelki można zwykle znaleźć w zestawach uszczelek z szeroką gamą uszczelek. Upewnij się jednak, że uszczelki są dopuszczone do wody pitnej i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, takich jak azbest. Możesz dowiedzieć się, jakiego wkładu potrzebujesz do swojej baterii jednouchwytowej, korzystając z oznaczenia typu baterii , na przykład na stronie internetowej producenta. W niektórych przypadkach typ lub numery części są podane na naklejce na przewodzie zasilającym zaworu . Do naprawy kranu zwykle wystarczą narzędzia dobrze wyposażonej skrzynki narzędziowej dla majsterkowiczów. Zdecydowanie potrzebujesz innych Wkrętak z rowkiem krzyżowym i prostym, szczypce do pomp wodnych, klucz nasadowy i zestaw kluczy imbusowych. Powinieneś również przygotować trochę smaru do kranów.

Napraw kran krok 2a
Krok 3: wyłącz wodę!
Zamknij zawory odcinające i otwórz kran
W razie potrzeby zamknij wodę w głównym kranie
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac naprawczych przy kranie należy zakręcić wodę. Większość kranów ma pod armaturą tzw . zawory odcinające lub kątowe . Wyłącz go, a następnie odkręć kran, aby sprawdzić , czy woda jest naprawdę odcięta. Otwierając kran, jednocześnie zdejmujesz ciśnienie z linii, tak doradza hydraulik Warszawa. Oznacza to, że podczas naprawy nie pryska na Ciebie woda. Zawory odcinające lub kątowe są zwykle dostępne osobno dla zimnej i ciepłej wody. Jeśli zawory nie były obsługiwane przez długi czas, stosunkowo często zdarza się, że zawory nie zamykają się prawidłowo, same nagle stają się nieszczelne po zamknięciu lub nie można ich już obracać. Następnie możesz odciąć wodę w głównym kranie w pobliżu przyłącza domowego. Ale wtedy upewnij się, że nie jest potrzebna woda z urządzeń takich jak zmywarka, pralka czy bojler. Należy naprawić lub wymienić wadliwe zawory.

Napraw kran krok 3a
Krok 4: zamknij odpływ
Zamknij odpływ zlewu
Wędkowanie śrub lub innych drobnych części kranu z syfonu zlewu lub zlewu to żmudna i niezbyt apetyczna sprawa. Dlatego przed rozpoczęciem naprawy uszczelnij odpływ zlewu .

Napraw kran krok 4a
Wskazówka:
Po wymianie lub naprawie uszczelek i gwintów nasmaruj je bezkwasowym smarem do kranów dopuszczonym do wody pitnej. Wydłuża to żywotność uszczelek i chroni przed korozją.

Wymień nieszczelny wkład w mikserze jednouchwytowym
Krok 1: zdemontuj dźwignię miksera
Poluzuj śrubę mocującą
Usuwaj mieszane windy delikatnymi ruchami
Dźwignia mieszająca w mieszalnikach jednouchwytowych jest zwykle mocowana tylko za pomocą śruby. Poluzuj śrubę mocującą śrubokrętem . Producenci często ukrywają śrubkę pod niebiesko-czerwonym symbolem ciepłej i zimnej wody, aby nadać kranu ładny wygląd . Pokrywę można często poluzować małym śrubokrętem. W niektórych przypadkach śruba mocująca dźwigni mieszającej staje się widoczna dopiero po przesunięciu jej do góry. Niektóre dźwignie mieszające mają również śruby blokujące pod pokrywą na dźwigni mieszającej. Po poluzowaniu śrub mocujących możesz zdjąć dźwignię miksera, delikatnie przesuwając ją do przodu i do tyłu. Nie używaj siły, gdy to robisz w przeciwnym razie łatwo może dojść do uszkodzenia.

Napraw kran krok 1b
Krok 2: Wyjmij wkład
Poluzuj wkład, odkręcając nakrętkę mocującą
Po zdemontowaniu dźwigni mieszającej widoczny staje się wkład mieszający, zwykle wykonany z tworzywa sztucznego . Wkład jest mocowany nakrętką mocującą. Poluzuj to odpowiednim kluczem nasadowym lub płaskim. Po poluzowaniu możesz wyjąć wkład.

Napraw kran krok 2b
Krok 3: wyczyść kran
Wyczyść i opłucz kran
Noś rękawiczki i okulary ochronne
Oczyść wnętrze kranu z brudu i kamienia. Osady wapienne można czyścić np . gąbką nasączoną octem . Szczoteczka do zębów zamoczona w occie jest idealna do trudno dostępnych miejsc . Podczas pracy należy nosić rękawice i okulary ochronne , ponieważ ocet może podrażnić lub zranić skórę i oczy. W przypadku okuć chromowanych należy uważać, aby nie miały kontaktu z octem na zewnątrz. Ocet może uszkodzić chrom. Po oczyszczeniu wypłucz kran czystą wodą.

Napraw kran krok 3b
Krok 4: Wymień wkład i zamontuj dźwignię mieszającą
Wymień wkład wraz z uszczelkami
Wadliwych lub nieszczelnych wkładów zazwyczaj nie można naprawić. Dlatego wymień wkład wraz z uszczelkami na nowy i ponownie zamocuj go nakrętką mocującą. Zwróć uwagę na prawidłowe pozycjonowanie, które często daje wiercenie. Następnie ponownie przykręć dźwignię miksera. Dokręć śruby tylko ręcznie, aby uniknąć naprężeń i pęknięć.

Napraw kran krok 4b

Wymień zużytą uszczelkę na uchwyt obrotowy
Krok 1: zdemontuj uchwyt;
Poluzuj śrubę mocującą i zdejmij uchwyt
Uchwyt kranu jest zwykle mocowany za pomocą śruby, która znajduje się pod pokrywą. Zdejmij pokrywę, wypychając ją śrubokrętem i poluzuj śrubę mocującą. Następnie zdejmij uchwyt.

Napraw kran krok 1c
Krok 2: poluzuj zawór
Zdejmij zawór
Poluzuj widoczny teraz zawór kluczem.

Napraw kran krok 2c
Krok 3: wymień uszczelkę
Wymień uszczelkę i przepłucz kran
Uszczelka znajduje się na spodzie zaworu. Poluzuj mocowanie zaworu śrubokrętem lub kluczem i wymień uszczelkę. Po oczyszczeniu wypłucz kran czystą wodą.

Napraw kran krok 3c
Krok 4: zamontuj zawór i uchwyt
Dokręć śruby ręcznie
Zamontuj zawór i uchwyt. Śruby dokręcać tylko ręcznie.

Napraw kran krok 4c
Zmień uszczelkę na mechanizmie obrotowym
Czasami na obrotowym ramieniu kranów występują przecieki. Są one zwykle mocowane za pomocą nakrętek łączących. Ramię obrotowe można zdemontować, odkręcając nakrętkę . Następnie możesz wymienić uszczelkę.

Po naprawie: odkręć wodę, sprawdź szczelność, spłucz
Po naprawie ponownie zakręć wodę otwierając zawory odcinające lub kątowe . Sprawdź, czy kran działa i uważaj na wycieki wody. Oglądaj kran nawet kilka godzin po odkręceniu wody, ponieważ przecieki często nie pojawiają się od razu. Niech krótko spustowego wody przed użyciem , jak to zmyje cząstki uwolnione w trakcie remontu.