W końcu Ci się udało – masz własne mieszkanie! Teraz myślą, która zaprząta Ci głowę, jest zapewne urządzenie go. Myślisz o tym, jaki kolor ścian wybrać, jakie kafelki będą do niego pasować, jakie meble kupić i jakie dodatki. Czy jednak o niczym nie zapomniałeś? Co z tego, że Twoje mieszkanie będzie najpiękniejsze, jeśli nie będzie ubezpieczone i przy pierwszym lepszym wypadku losowym cały Twój trud z urządzaniem go pójdzie na marne?

Podpowiemy Ci więc, co możesz ubezpieczyć.

Elementy ruchome

Elementy ruchome to wszystkie przedmioty, które do Ciebie należą: meble, sprzęt RTV i AGD, przedmioty wartościowe czy nawet zwierzęta domowe. Jednym słowem wszystko, co jest w mieszkaniu, a co można przesunąć i poruszyć. Warto wspomnieć, że ubezpieczenie to obejmuje przedmioty znajdujące się nie tylko bezpośrednio w naszych pomieszczeniach mieszkalnych, ale i te, które są w piwnicy czy na strychu.

Warto jednak pamiętać, że to, przed czego konsekwencjami może ochronić Cię ubezpieczenie, zależy od oferty, jaką wybierzesz. Większość ubezpieczycieli w pakiecie podstawowym oferuje ochronę przed pożarem, zalaniem itp. Nie zapewnia jednak ochrony przed kradzieżą, włamaniem, powodzią czy stłuczeniem, jeśli chcesz więc być ubezpieczony również od takich zdarzeń, będziesz musiał dokupić tę opcję.

Elementy stałe

Za elementy stałe uważa się fundamenty naszego mieszkania, jego mury, ściany, dach podłogi, instalację zarówno elektryczną jak i gazową, grzewczą itd., oraz stałe elementy twojego domostwa czyli, na przykład: wanna, okna, drzwi, parapety, rynny itp.

Często w skład ubezpieczenia mieszkaniowego wchodzi również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym za szkody wyrządzone osobom trzecim. Czyli ubezpieczenie od takich zdarzeń, kiedy to Ty, na przykład, zalejesz komuś mieszkanie. Równie często wchodzi w to również ubezpieczenie assistance, które zapewni Ci pomoc po szkodzie, która wydarzyła się w Twoim mieszkaniu.