Niezidentyfikowany wyciek jest denerwujący. Nie ma możliwości poznania zakresu problemu lub wyrządzonych szkód, dopóki nie znajdziesz i nie naprawisz źródła. Jeśli podejrzewasz, że wewnątrz ściany jest przeciek, nie panikuj — być może uda Ci się rozwiązać ten problem bez konieczności przeprowadzania większych prac konserwacyjnych lub konieczności naprawy wykonanej przez specjalistę jakim jest hydraulik Mokotów.

Zidentyfikuj wyciek

Wycieki wody są często spowodowane dziurami w systemie hydraulicznym lub małymi błędami w uszczelnieniu lub innych materiałach zewnętrznych. Woda najłatwiej schodzi na ziemię, więc często przemieszcza się wzdłuż obramowań ścian. Jeśli nie masz pewności, użyj miernika wilgotności, aby sprawdzić, czy poziom wilgoci w Twoim domu mieści się w normalnych parametrach, oraz kamery na podczerwień, aby wyszukać nieszczelności za ścianami i sufitami.

 • Znaki, które możesz mieć przeciek
 • Mokra lub odbarwiona płyta gipsowo-kartonowa
 • Poplamione wodą wykończenie
 • Wilgotny mur
 • Stęchły zapach
 • Pleśń lub pleśń
 • Kałuże na podłodze przy ścianach lub kapie z sufitu

Potencjalne źródła

Po potwierdzeniu, że rzeczywiście masz przeciek, musisz zidentyfikować źródło. Tam, gdzie widzisz, woda lub wilgoć mogą nie być dokładnie w miejscu wycieku, więc może to zająć trochę czasu.

Hydraulika wewnętrzna

Aby ustalić, czy wyciek pochodzi z wadliwej kanalizacji, zakręć wszystkie krany i urządzenia korzystające z wody w twoim domu i zapisz numer na wodomierzu. Odczekaj co najmniej trzy godziny i ponownie sprawdź wodomierz. Jeśli ilość zużytej wody wzrasta, to dobry znak, że wyciek pochodzi z instalacji wodociągowej. Ta metoda jest mniej skuteczna w domach, w których toalety są stale zakręcone lub ciekną krany, a wodomierz wskaże niewielki wzrost w stosunku do pierwotnie zapisanej liczby, tak podpowiada hydraulik Wola.

Kwestie zewnętrzne powyżej klasy

Jeśli instalacja wodociągowa nie stanowi problemu, przenieś inspekcję na zewnątrz. Sprawdź, czy nie ma zatkanych rynien, rynien spustowych i naruszonego uszczelnienia, a także sprawdź obróbkę na zewnętrznych przejściach, takich jak otwory wentylacyjne, kominy, okna i drzwi.

Zewnętrzne problemy poniżej klasy

Jeśli przeciek przechodzi na niższym poziomie, możesz mieć problemy z zewnętrzną powierzchnią poniżej poziomu. Częstymi przyczynami tego typu nieszczelności są uszkodzone rury tryskaczowe, niewłaściwy odpływ z rynien spustowych, odpływy francuskie lub skarpy opadające w kierunku domu.

Napraw wyciek
Jeśli twoja praca detektywistyczna się opłaciła, teraz wiesz, skąd bierze się przeciek. Czas zabrać się do naprawy.

Hydraulika wewnętrzna

Jeśli zauważysz wyciek wody w ścianie, oznacza to, że masz do czynienia z czymś więcej niż tylko naprawą hydrauliki i być może nadszedł czas, aby wezwać profesjonalistów. Rozcięliby ścianę, określili dokładną lokalizację wycieku i wymienili uszkodzone sekcje. Następnie załatać ścianę, przeszlifować, zagruntować i pomalować. Jeśli masz tynk lub przeciek znajduje się za płytkami lub cegłami, najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalny wykonawca.

Wycieki zewnętrzne powyżej poziomu

Zatkane rynny i rury spustowe: Rynny i rury spustowe należy czyścić i usuwać z zanieczyszczeń raz lub dwa razy w roku. Przeprowadzaj regularne kontrole, nawet jeśli masz zamontowane osłony rynnowe, aby upewnić się, że woda swobodnie przepływa przez system i jest kierowana z dala od domu.

Uszczelnianie: Zacznij od zeskrobania starego uszczelnienia. Upewnij się, że masz właściwy typ , w przypadku projektów zewnętrznych jest to zwykle uszczelnienie z kauczuku butylowego . Rozetnij tubę, załaduj pistolet do uszczelniania i nakładaj pod kątem 45 stopni powolnym, konsekwentnym ruchem.

Obróbka: Obróbka oznacza metalową barierę instalowaną w miejscu, w którym dach styka się z dowolną pionową ścianą, taką jak kominy, świetliki lub wywietrzniki dachowe. Istnieją trzy główne typy: miganie podstawy, miganie schodkowe i miganie licznika. Komin wykorzystuje wszystkie trzy typy, aby zapobiec przedostawaniu się wody przez dach.

Ostrzeżenie
Naprawa tego rodzaju nieszczelności to coś, co może zrobić większość właścicieli domów, ale jeśli projekt obejmuje ekstremalne wysokości lub stromy dach, powinieneś wezwać profesjonalistę.

Wycieki zewnętrzne poniżej poziomu
Są one często najtrudniejsze do zdiagnozowania i naprawy.

System tryskaczowy : Wymiana odcinka rury w systemie tryskaczowym rozwiąże ten problem. Nowicjusze w zakresie hydrauliki powinni zadzwonić do firmy tryskaczowej, aby zajęła się naprawą. W przeciwnym razie najprostszą metodą jest zastosowanie złączek zaciskowych .

Rury spustowe: Przechodząc przez rurę spustową , woda powinna być kierowana z dala od domu i fundamentu. W razie potrzeby wyreguluj rury spustowe lub kup przedłużacze, aby woda płynęła we właściwym obszarze.

Stopniowanie : Stopniowanie powinno zawsze być nachylone od domu. Naprawianie stopniowania nie jest jednak tak proste, jak gromadzenie ziemi w pobliżu fundamentów domu. Potrzebujesz od sześciu do ośmiu cali prześwitu między bocznicą a fundamentem domu, aby zapobiec uszkodzeniom konstrukcji. Właściwe sortowanie może wymagać zezwoleń i często może zniszczyć cały trawnik. To projekt, który najlepiej poradzi sobie z profesjonalnym architektem krajobrazu .

Hydroizolacja piwnic : Ściany na niższym poziomie mogą wymagać pełnego systemu hydroizolacji. W niektórych domach podjazdy, tarasy, tarasy lub domy sąsiadów uniemożliwiają instalowanie hydroizolacji na jednej lub kilku ścianach zewnętrznych. W takich przypadkach system można przenieść do środka, wykopując podłogę, instalując odpływy podłogowe i system pomp ściekowych, aby skierować wodę po jej wejściu.

Zapobieganie

Domy wymagają terminowej konserwacji, aby zapobiec wyciekom w przyszłości. Ma to dodatkową zaletę, ponieważ pomaga wykryć potencjalne problemy, zanim się pojawią. Upewnij się, że:

 • Czyste rynny i rury spustowe
 • Sprawdź uszczelnienie zewnętrzne i wymień w razie potrzeby
 • Przedmuchaj system tryskaczowy raz w roku
 • Przetestuj swoją pompę ściekową
 • Wymień brakujące gonty dachowe

Oprócz regularnej konserwacji możesz:

Tam, gdzie to możliwe, używaj rurek pex
Dodaj zapasową baterię do pompy ściekowej
Zwróć uwagę na schematy odprowadzania wody w domu
Izoluj rury na ścianach zewnętrznych w klimacie, w którym mogą zamarzać
Utrzymuj ciśnienie wody między 40-60 PSI