Jak naprawić rury wodociągowe, w tym pęknięte lub przeciekające rury, hałaśliwe lub zamarznięte rury, w tym informacje o tym, jak zlokalizować podziemne przecieki rur

Wycieki wody i pęknięte rury mogą stanowić duży problem dla każdego właściciela domu. Ponieważ woda w rurach zasilających znajduje się pod ciśnieniem, jeśli rura lub kształtka powoduje wyciek, woda zwykle wypływa ze znaczną siłą.

Z powodu tego ciśnienia zwykle jest dość oczywiste, czy rura przecieka – nawet jeśli rura znajduje się wewnątrz ściany lub nad sufitem. Często można usłyszeć pryskającą wodę wewnątrz ściany lub sufitu. Płyta gipsowo-kartonowa ulega zamoczeniu, szczególnie w miejscach łączenia paneli. A woda często zbiera się u podstawy.

Pęknięta rura miedziana, z której wypływa woda pod ciśnieniem.

Kiedy rura pęknie, natychmiast znajdź i zamknij zawór sterujący dopływem do niej wody. Następnie przejdź do naprawy.

Jeśli woda plami sufit lub kapie, przeciek może znajdować się bezpośrednio nad nim, chociaż woda może przemieszczać się wzdłuż belki stropowej lub innego wewnętrznego elementu obramowania i plamić ścianę lub sufit w pewnej odległości od samego przecieku. Jeśli nie ma plam ani kropli nad głową jako dowodu, weź latarkę i sprawdź rury w piwnicy lub w przyczółku. W pracach pomoże hydraulik Ursus.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest znalezienie zaworu sterującego dopływem wody do tej rury. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz Jak odciąć dopływ wody .

Większość nowoczesnych domowych rur wodociągowych jest miedzianych, lutowanych razem z kolankami, trójnikami i innymi elementami. Gwintowane rury z ocynkowanego żelaza są również powszechne, szczególnie w starszych domach, ale są one wycofywane, ponieważ z czasem zatykają się osadami mineralnymi.

Zawsze dobrze jest mieć pod ręką co najmniej jeden zacisk do naprawy rur na wypadek pęknięcia rury – zwłaszcza jeśli żyjesz w klimacie, w którym rury mogą zamarznąć. Te przykręcane urządzenia do szybkiej naprawy można kupić w dowolnym sklepie dla majsterkowiczów lub w Internecie.

Zacisk rurowy ze stali nierdzewnej z podwójnymi śrubami i nakrętkami.

Zacisk do rur ze stali nierdzewnej to solidne i szybkie rozwiązanie w przypadku nieszczelności rur.

Aby tymczasowo naprawić wyciek za pomocą zacisku do rur:
1 Zamknij zawór sterujący przepływem wody do uszkodzonej rury (patrz Jak wyłączyć dopływ wody ).

2 Zastosuj zacisk naprawczy do rur zgodnie z instrukcją na opakowaniu – zwykle polega to na wycentrowaniu gumowej tulei nad nieszczelnością w rurze, a następnie przykręceniu dwuczęściowego zacisku do tulei.

W szczypcach można wykonać własną obejmę do naprawy rur, owijając pęknięty odcinek rury paskiem gumy (na przykład z rury wewnętrznej), a następnie zaciskając opaskę regulowaną obejmą węża, obejmą tulejową, lub zacisk C.

Zahamować wyciek za pomocą tymczasowego zacisku rurowego ze stali nierdzewnej i kawałka gumy.

Zwróć uwagę, że jest to naprawa tymczasowa. Wezwij hydraulika, jeśli nie możesz samodzielnie wymienić uszkodzonego odcinka rury.

Zobacz poniżej, jak wykonać trwalszą naprawę.

Aby trwale naprawić nieszczelny odcinek rury miedzianej:

Tutaj możesz zobaczyć, jak naprawić miedzianą rurę, która przecieka w ścianie. Ta rura, choć dość nowa, miała wyciek z otworków, który rozpryskiwał wodę do wnęki ściany między słupkami ściennymi. Był schowany za płytą kartonowo-gipsową, ale ze ściany słychać było rozpryski, a powierzchnia ściany była mokra. Wilgoć ściany zaczęła się około 5 stóp od podłogi, więc było jasne, że wyciek jest powyżej tego punktu.

Naprawa polega na wycięciu i wymianie uszkodzonej części rury. Aby wykonać tę pracę, będziesz potrzebować krótkiego odcinka pasującej rury miedzianej i dwóch prostych złączek oraz przecinaka do rur.

Jedno lub oba łączniki powinny być typu, które nie mają „ogranicznika rury”, aby można je było całkowicie wsunąć na rury do momentu umieszczenia elementu zamiennego, a następnie wsunąć na miejsce na element zastępczy.

Ponadto będziesz potrzebować materiałów do lutowania i latarki. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat lutowania rur miedzianych, zobacz Jak ciąć i lutować rury miedziane .

1 Zakręć zawór sterujący przepływem wody do tych rur. W razie potrzeby wyłącz główny zawór wody w domu. Otwórz kran lub końcówkę węża, która jest niższa niż wyciek, aby spuścić wodę z rur. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Jak odciąć dopływ wody .

Schemat zewnętrznej instalacji wodociągowej z lokalizacją głównego zaworu doprowadzającego wodę.
Zakręć dopływ wody.
2 W razie potrzeby rozetnij ścianę , aby uzyskać dostęp do rury. Pamiętaj, że spowoduje to bałagan, więc przygotuj obszar zgodnie z wymaganiami za pomocą ściereczek i tym podobnych. Zaplanuj wykonanie pionowych cięć wewnątrz miejsc na słupki ścienne (zobacz Jak znaleźć słupki i ramy ścienne ).

Użyj noża uniwersalnego lub piły szablastej, aby wykonać cięcia wzdłuż linii prostych. Uwaga: przewody elektryczne lub rury mogą znajdować się wewnątrz ściany (tak jak w tym przypadku), więc należy bardzo uważać, aby ich uniknąć za pomocą brzeszczotu. W rzeczywistości możesz całkowicie uniknąć drutów, jeśli wycinasz otwór za pomocą noża uniwersalnego, aby wielokrotnie nacinać wzdłuż linii.

Ręce człowieka przecinające ścianę za pomocą piły szablastej z oświetleniem LED.
Wykonuj płytkie cięcia wzdłuż prostych linii, aby usunąć fragment powierzchni ściany. Uważaj na przewody elektryczne i rury! Tak rodzi doświadczony hydraulik Białołęka.

Usuń wyciętą sekcję i zapisz ją, aby można było ją później wymienić. Jeśli jest przemoczony, połóż go na płaskiej powierzchni na zewnątrz, aby mógł wyschnąć.

3 Wytnij uszkodzony odcinek rury. Wykonaj dwa nacięcia – po jednym z każdej strony wycieku.

Ręka mężczyzny za pomocą przecinaka do rur na rurze, za wyciętą ścianą.
Wytnij uszkodzony odcinek rury. Taki mały nóż do rurek działa dobrze.
W zależności od położenia rury, użyj albo małego obcinaka do rur, takiego jak ten pokazany, lub użyj ostrza do cięcia metalu w piły tłokowej. Zmierz odległość między dwiema pozostałymi przeciętymi rurami i przytnij nowy element o około 1/4 cala krócej.

Mały niebieski obcinak do rur miedzianych z nacięciem.
W ciasnych miejscach dobrze sprawdza się mały obcinak do rur lub rurek.

4 Nałóż topnik na wszystkie końce rur po użyciu drobnego mokrego papieru ściernego, aby wypolerować obcięte końce i usunąć wszelkie zadziory.

Pomaluj obcięte końce rur topnikiem do lutowania rur miedzianych.
5 Sprawdź połączenie , nasuwając je na rurę. Będziesz potrzebował jednego z tych łączników na obu końcach elementu zamiennego.

Ręka mężczyzny nasuwająca złączkę na rurę za wyciętą ścianą.
Wsuń dwie złączki na końce istniejących rur.
6 Przylutuj górną złączkę do istniejących i nowych rur, zaczynając od górnej złączki. Miej w pobliżu gaśnicę i uważaj na płomień!

7 Przylutuj dolne złącze do rur, stosując te same techniki. Poczekaj, aż rury ostygną, a następnie włącz ponownie wodę. Pamiętaj, aby zamknąć wszystkie krany, które otworzyłeś podczas opróżniania rur.

Pamiętaj, że dopóki powietrze nie zostanie usunięte z rur wodociągowych, krany w całym domu mogą pryskać i pluć powietrzem i wodą podczas ich używania. Po kilku zastosowaniach to się zatrzyma.

8 Napraw ścianę. Kiedy masz pewność, że wyciek został naprawiony, a ściana miała okazję wyschnąć, możesz wymienić usunięty fragment ściany. Prawdopodobnie będziesz musiał dodać kilka drewnianych klocków, aby mieć coś do przybicia lub przykręcenia płyty ściennej. Aby uzyskać więcej informacji na temat metod mocowania, zobacz Jak powiesić płytę suchą l.