Trudno jest wycenić wygodę. Ale jeśli w Twoim domu panuje upał z powodu braku klimatyzacji, musisz to zrobić. Zakup klimatyzatora to znacznie więcej niż zwykły wybór między centralnymi jednostkami wentylacyjnymi a oknami, a wybór niewłaściwego systemu może wiązać się z wysokimi kosztami. Skorzystaj z tego przewodnika zakupu klimatyzatora, aby rozpocząć proces we właściwy sposób.

Jak wybrać klimatyzator

Określ swój budżet
Klimatyzatory są drogie, a kwota, którą chcesz wydać, będzie miała duży wpływ na rodzaj klimatyzatora, który możesz kupić. Jeśli chcesz zainstalować nowy system centralnego powietrza, spodziewaj się wydać, w zależności od wielkości urządzenia i złożoności instalacji. Ale to nie obejmuje przewodów, więc jeśli modernizujesz starszy dom, w którym nigdy nie było centralnego powietrza, całkowita suma może wynosić tysiące więcej. Na niższym końcu spektrum ceny klimatyzatorów okiennych zaczynają się od około 1000 PLN. Dowiedz się dokłądnie ile kosztu na stronie https://www.duer.pl/ile-kosztuje-montaz-klimatyzacji/.

Profesjonalni instalatorzy często nie oczekują, że ich klienci będą w stanie zapłacić za zupełnie nowy system, dlatego wielu z nich oferuje opcje finansowania. Jeśli więc planujesz duży zakup, pytaj o plany płatności, dzwoniąc po wycenę. Alternatywnie, możesz uzyskać wstępną zgodę na pożyczkę bankową lub linię kredytową pod zastaw domu przed zakupami. Jeśli jesteś w stanie zapłacić w całości, niektórzy instalatorzy mogą zaoferować zniżkę.

Jakiego typu klimatyzatora potrzebuję?

Zanim zaczniesz porównywać poszczególne modele klimatyzatorów, ważne jest, aby wziąć pod uwagę szerokie rodzaje systemów i określić, który z nich najlepiej pasuje do Twojego domu. Większość klimatyzatorów należy do jednej z tych pięciu kategorii:

Systemy klimatyzacji centralnej Split : Jest to najbardziej rozpowszechniony rodzaj klimatyzacji w nowoczesnych domach. „Podział” odnosi się do dwóch głównych komponentów – wężownica parownika znajduje się wewnątrz domu, a skraplacz jest zainstalowany na zewnątrz. Chłodne powietrze jest rozprowadzane po całym domu przez system kanałów.

Bezkanałowe systemy Mini-Split : Jest to dobre rozwiązanie w domach, w których brakuje przewodów lub w których wystarczy chłodzić tylko kilka pomieszczeń. W systemie typu mini-split, każde pomieszczenie wymagające chłodzenia ma własny system parownika i skraplacza instalowany w górnej części ściany zewnętrznej. Oprócz tego, że nie ma potrzeby prowadzenia przewodów, system ten umożliwia różne ustawienia temperatury w różnych pomieszczeniach.

Jednostki okienne : Jednostki te są stosunkowo niedrogie, a ich instalacja to praca dla majsterkowiczów. Do schłodzenia całego domu może być potrzebne jedno urządzenie w każdym pomieszczeniu. Mogą być głośne, a koszty obsługi wielu jednostek okiennych mogą się sumować, ale zapewniają najtańszy sposób na uzyskanie chłodnego powietrza w Twoim domu. Oferta jest na stronie klimatyzacja Warszawa Białołęka.

Przenośne jednostki wewnętrzne : Przenośne klimatyzatory są wyceniane i wielkości podobnie jak jednostki okienne. Podstawowa różnica polega na tym, że zamiast całej jednostki montowanej w oknie, klimatyzator stoi na podłodze i tylko wylot gorącego powietrza jest wyprowadzany przez okno. Ułatwia to poruszanie się po pomieszczeniach lub użytkowanie w pomieszczeniach z oknami o dziwnych kształtach.

Pompy ciepła : Pompa ciepła nie jest dokładnie klimatyzatorem, ale może być używana do ogrzewania i chłodzenia większości domów. Pompy ciepła działają na zasadzie przemieszczania gorącego powietrza, wypychania go latem na zewnątrz i wciągania do środka zimą. Działają podobnie do systemów dzielonych, co oznacza, że ​​wymagane są kanały. Pompy ciepła chłodzą skutecznie, ale mogą mieć problemy z zapewnieniem ciepła w chłodniejszym klimacie.

Jaki rozmiar klimatyzatora jest odpowiedni dla Ciebie?

Bez względu na to, jaki typ klimatyzatora wybierzesz, dobranie systemu do domu ma kluczowe znaczenie. Dotyczy to zwłaszcza centralnych systemów wentylacyjnych, w których jedna jednostka odpowiada za chłodzenie całego domu.

Jeśli klimatyzator jest zbyt duży, będzie się włączał i wyłączał zbyt często, co powoduje trzy główne problemy: spowoduje, że dom będzie wilgotny i lepki, będzie zużywał zbyt dużo energii elektrycznej i przedwcześnie zużyje ruchome części. Jeśli urządzenie jest zbyt małe, będzie działać nieprzerwanie bez całkowitego chłodzenia domu, pozostawiając Cię niewygodnym i nadal borykającym się z wysokimi rachunkami za media.

W przypadku centralnego ogrzewania, pomp ciepła i systemów typu mini split, powinieneś polegać na profesjonaliście, który prawidłowo dopasuje system do Twojego domu. Uwzględnią nie tylko rozmiar Twojego domu, ale także projekt przewodów, kwadratowy materiał ścian zewnętrznych i okien, ilość cienia, jaką uzyskuje Twój dom, oraz jakość izolacji.

W przypadku jednostek okiennych i urządzeń przenośnych można określić odpowiedni rozmiar na podstawie wielkości pomieszczenia, które chcesz schłodzić. Jednostki te są oceniane według BTU lub brytyjskich jednostek termicznych. Im wyższy współczynnik BTU, tym większa moc chłodzenia klimatyzatora. Ile BTU potrzebujesz? Z reguły potrzebujesz około 20 do 25 BTU mocy chłodzenia na stopę kwadratową pomieszczenia. Program ENERGY STAR oferuje tabelę BTU w wskazówkach dotyczących zakupu klimatyzatora , wraz z instrukcjami dotyczącymi pomiaru powierzchni pomieszczeń.

Zaplanuj instalację
Ostatnia rada: jeśli możesz, kupuj klimatyzator podczas sezonu zimowego. To wtedy najprawdopodobniej dostaniesz bardzo dużo. Jeśli musisz kupić klimatyzator w upalne lato, możesz napotkać ceny premium, modele niedostępne w magazynie i długi czas oczekiwania na zaplanowanie instalacji.