Wybór odpowiedniego oświetlenia do różnych pomieszczeń w domu może być skomplikowany. Są jasne światła, światła przyciemnione, lampy wiszące, kinkiety, żyrandole i światła LED; jest tyle świateł! A jeśli byłeś w sklepie ze światłami, zrozumiesz dokładnie, co mamy na myśli.

Dużo czasu i wysiłku poświęca się na wybór idealnych świateł, które są odpowiednie dla Ciebie i przestrzeni, w której się znajdują. Na przykład musisz upewnić się, że wybrałeś światła o rzeczywistym przeznaczeniu funkcjonalnym, z odpowiednią ilością świecąca z nich iluminacja oraz element stylistyczny, który nada pomieszczeniu estetyki. Nie możesz umieścić prostej, ale nowoczesnej lampy sufitowej w pokoju pełnym antycznych mebli, po prostu nie będzie pasować!

W tym właśnie ci pomożemy. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o dostępnych opcjach oświetlenia oraz o tym, jak dobrać odpowiednie oświetlenie do każdego pomieszczenia w domu, jesteś we właściwym miejscu. Zacznijmy, bo jest dużo do omówienia!

Istnieją trzy rodzaje oświetlenia… Czym one są?

Najpierw zacznijmy od różnych rodzajów oświetlenia, które możesz wybrać:

1. Oświetlenie otoczenia

2. Oświetlenie zadań

3. Oświetlenie akcentujące

Często okaże się, że każde pomieszczenie ma co najmniej dwa różne rodzaje oświetlenia, ale zdarzają się sytuacje, w których pomieszczenie będzie miało wszystkie trzy. Sprawdź poniżej, co robi każdy rodzaj światła.

Otaczające światło

Oświetlenie otoczenia jest zazwyczaj głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Mogą to być dowolne elementy, od opraw napowietrznych po oświetlenie do wbudowania.

Zwykle o ilości oświetlenia otoczenia w pomieszczeniu decyduje wykonawca. On lub ona prawdopodobnie zmierzy oświetlenie w „stopoświecach” lub jak jasne jest światło oddalone o jedną stopę od jego „domu”. Zazwyczaj kuchnie i łazienki wymagają jaśniejszego oświetlenia lub więcej „świeczek na stopy”.

Oświetlenie zadań

Oświetlenie zadaniowe służy do oświetlania niektórych czynności, takich jak czytanie książki lub robienie makijażu przed lustrem. Te światła nigdy nie są używane do rozjaśnienia całego pomieszczenia, tylko niewielkiej części pomieszczenia.

Światła zadaniowe mają różne kształty i rozmiary. Można je zamontować na ścianie, postawić na biurku lub wszczepić w lustro. Niektóre z nich mają nawet możliwość obracania lub obracania, dzięki czemu można je znaleźć w dowolnym miejscu i pod dowolnym kątem.

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące to najbardziej dekoracyjne oświetlenie w pomieszczeniu. Te światła zazwyczaj zwracają uwagę na coś, co podziwiasz w domu, takie jak obraz, kominek lub półka na książki. Ogólnie rzecz biorąc, te światła sprawiają, że wszyscy Twoi goście mogą zobaczyć coś wyjątkowego.

Światła akcentujące mogą być proste i eleganckie, ale mogą też, ale mogą też być luksusowe i niebanalne. Żyrandole, kinkiety i lampy działają jako światła akcentujące.

Są też kategorie oświetleniowe.

Teraz, gdy znasz już szczegóły dotyczące rodzajów oświetlenia, z których możesz wybierać, musisz teraz poznać dostępne opcje oświetlenia. Sprawdźmy je.

kinkiety

Kinkiety są zawsze montowane bezpośrednio na ścianie. Można je podłączyć do ściany lub zwisać na kablu.

Zazwyczaj kinkiety ścienne kupowane są parami, każdy po obu stronach lustra lub kominka. Z kolei kinkiety z ramieniem wahadłowym są zwykle montowane samodzielnie jako światło akcentujące, zwracając uwagę na dzieło sztuki lub regał.

Uchwyty podtynkowe i półpłaskie

Obie lampy montażowe są zwykle zakorzenione w suficie, gdzie rozjaśniają pomieszczenie i zapewniają dodatkową przestrzeń do chodzenia. Innymi słowy, nie zabierają pokoju; najbardziej zwisają z sufitu mają około sześciu do dwunastu cali.

Wisiorki

Lampy wiszące nie są jak lampy montażowe, ponieważ zwisają drastycznie nisko z sufitu za pomocą sznurka, łańcuszka lub jakiegoś drutu.

Podstawową funkcją wisiorka jest pełnienie funkcji lampy zadaniowej, wiszącej nad stołem w jadalni lub wyspą kuchenną. Różnią się wielkością.

Żyrandole

Żyrandole można nazwać dużym systemem oświetleniowym , ponieważ jednocześnie emituje więcej niż jedno źródło światła. Te światła są zawsze zawieszone pod sufitem i mogą być funkcjonalne lub dekoracyjne w zależności od tego, gdzie je umieścisz w domu.

Lampy

Prawdopodobnie masz już w domu lampę podłogową lub stołową, ale jeśli nie, jest to kolejna opcja do wyboru. Lampy nie oświetlają całego pomieszczenia, co czyni je idealnym kandydatem do oświetlenia zadaniowego.

Ta kategoria oświetlenia ma nieskończone możliwości wyboru. Co więcej, są łatwe do przemieszczania po pokoju i są dość niedrogie.

Każdy pokój potrzebuje innego schematu oświetlenia… co to może być?

Prawie każdy dom ma przedpokój, salon, jadalnię, kuchnię, sypialnię i łazienkę. Zobaczmy, co każdy pokój powinien mieć do oświetlenia!

Wejście

Przedpokój to pierwsze miejsce, które Twoi goście zobaczą w Twoim domu, co oznacza, że ​​chcesz, aby było przyjazne i zachęcające. Nie wybieraj wielu świateł zadaniowych i świateł akcentujących, aby rzucić jasność w niektórych obszarach pokoju. Zamiast tego spróbuj zamontować żyrandol na środku sufitu (działa to dobrze w przypadku wysokich sufitów).

Jeśli nie masz wysokiego sufitu, to w porządku. Spróbuj wybrać oprawę oświetleniową, która emituje ciepły ton.

Salon

Salon przeznaczony jest do rozrywki lub relaksu. Mając to na uwadze, będziesz chciał mieć dostęp do jasnego światła w razie potrzeby, ale nie będziesz chciał używać jasnego światła przez cały czas. Tutaj Twoimi najlepszymi przyjaciółmi będą lampy podłogowe, stołowe i kinkiety.

Przełączniki ściemniające świetnie sprawdzają się również w salonach; w ten sposób możesz włączyć jasne światło i przyciemnić je zgodnie z nastrojem pomieszczenia.

Jadalnia

Jadalnia potrzebuje wystarczająco jasnego światła, abyś mógł wygodnie rozmawiać i jeść przy stole; to nie znaczy, że powinieneś wychodzić i kupować światła LED!

Zamiast tego spróbuj umieścić żyrandol bezpośrednio na środku stołu w jadalni. Jeśli nie podoba ci się wygląd żyrandola, zdobądź kilka lamp wiszących i powieś je nad stołem w jadalni; pamiętaj, nie rób ekstremalnie niskich lamp wiszących, nie chcesz konsekwentnie uderzać w nie głową.

Kuchnia

Kuchnia może być trudna do oświetlenia; ponieważ różne obszary pomieszczenia wymagają różnych schematów oświetlenia. Na przykład, będziesz chciał umieścić jasne oświetlenie nad wyspą kuchenną, ale będziesz chciał mieć ciemniejsze oświetlenie w obszarach kuchni, które nie są używane tak często.

Jeśli masz szeroki zlew, otwarty bar lub piękną wyspę kuchenną, to lampy wiszące będą najlepszym wyborem zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i stylistycznym.

Sypialnia

Sypialnia potrzebuje ciepłego oświetlenia, nic więcej. Będziesz chciał skoncentrować pokój wokół oświetlenia zadaniowego, dzięki czemu będziesz mógł czytać podczas relaksu lub oglądać telewizję z lampką przy stoliku nocnym.

Salony działają ładnie ze ściemniaczem, ale sypialnie też. Jeśli zdecydujesz się na ściemniacz, będziesz w stanie zapewnić jasne światło w razie potrzeby, np. podczas sprzątania.

Łazienka

Sypialnia to miejsce, w którym światło staje się koniecznością. Nad lustrami w łazience polecane są kinkiety i jasne światła LED, ponieważ to właśnie te obszary są kluczowymi punktami w łazience.

Pamiętaj, aby umieścić te światła na wysokości twarzy, ponieważ uzyskasz z nich najlepsze wykorzystanie tutaj.

Omówiliśmy rodzaje świateł, dostępne opcje oświetlenia oraz kilka przykładów tego, jakie światła umieścić w różnych pomieszczeniach w domu. Teraz wybór należy do Ciebie, ale przynajmniej wiesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoje przedsięwzięcia oświetleniowe!