Męczy Cię głośna praca lodówki? Zastanawiasz się, dlaczego Twoja lodówka głośno pracuje? Co możesz zrobić, aby lodówka przestała być taka głośna? Odpowiedź w tym artykule.

głośna praca lodówki
Głośna praca lodówki jak i klimatyzacji może doprowadzać do szału.

Lodówka, która wydaje więcej hałasu, niż powinna, zazwyczaj sygnalizuje, że coś jest nie tak (analogicznie jest gdy klimatyzacja głośno pracuje). Samodzielna naprawa lodówki zamiast wynajmowania drogiej techniki naprawy może zaoszczędzić czas i pieniądze!

Jednym z najczęstszych dźwięków wydobywających się z lodówki jest trzaskanie lub trzaskanie, które jest zwykle wynikiem kurczenia się i rozszerzania elementów i paneli lodówki w odpowiedzi na zmianę temperatury. Jest to szczególnie częste w lodówkach, które są „wolne od mrozu”. Jednak oprócz „zwykłych” dźwięków wydawanych przez lodówkę, dziwny dźwięk wydobywający się z urządzenia może sugerować, że jedna lub więcej części jest uszkodzona. Dlatego przed założeniem, że są to odgłosy rutynowe, należy zawsze sprawdzić następujące części.

Silnik wentylatora

Jedną z najczęstszych przyczyn hałasu z lodówki jest zespół silnika wentylatora skraplacza. Znajduje się z tyłu lodówki, blisko podłogi i zazwyczaj znajduje się za tekturowym lub metalowym panelem dostępowym. Aby to sprawdzić, poszukaj uszkodzonej łopatki wentylatora z wygiętą, zniekształconą lub brakującą częścią łopatki. Będziesz także chciał sprawdzić, czy jest szczelny na wale silnika i czy wał silnika nie jest luźny w tulejach silnika.

Silnik i łopatka wentylatora parownika

Inną częstą przyczyną hałasu w lodówce jest silnik wentylatora parownika. Silnik wentylatora parownika znajduje się obok parownika w zamrażarce, a przed nim zwykle znajduje się metalowa osłona. Aby to sprawdzić, najpierw upewnij się, że nic nie dostało się do obszaru wentylacyjnego, co może kolidować z ostrzem. Następnie zdejmij tę pokrywę, aby sprawdzić silnik wentylatora parownika i zespół łopatek. Sprawdź, czy ostrze obraca się swobodnie i nie jest uszkodzone, czy silnik jest mocno zamocowany we wsporniku, a wałek jest ładny i dobrze dopasowany, bez nadmiernego luzu.

Kompresor

Rzadziej spotykaną przyczyną hałasu w lodówce może być sprężarka. W przeciwieństwie do hałasu wentylatora parownika lub silnika wentylatora skraplacza, które zazwyczaj mają stały odgłos tykania lub skrobania, odgłos sprężarki jest bardziej prawdopodobnym dźwiękiem stukania, który może wystąpić, gdy sprężarka się uruchamia, a może ponownie, gdy się wyłącza. Sprężarka jest zwykle umieszczona z tyłu lodówki, blisko dna, i byłaby umieszczona za panelem dostępu. Aby to sprawdzić, sprawdź, czy gumowe zaczepy na spodzie są nienaruszone i nieuszkodzone. Jeśli masz dźwięk podobny do stukania, który pojawia się raz, gdy sprężarka się uruchamia i ponownie, gdy się kończy, możesz mieć uszkodzenie wewnątrz sprężarki ze sprężynami zawieszenia.

Zawór wlotowy wody

Inną, mniej powszechną przyczyną hałasu w lodówce może być zawór wodny. Modele z kostkarką do lodu lub dozownikiem lodu i wody przez drzwi mają zawór wodny umieszczony z tyłu lodówki. Aby to sprawdzić, zdejmij tylny panel, zlokalizuj zawór i sprawdź, czy dźwięk wydobywa się z zaworu. Jeśli tak, określ, jak często hałasuje. Jeśli słyszysz głośny brzęczący dźwięk raz na trzy lub cztery godziny, zwykle oznacza to, że część tego zaworu kostkarki do lodu jest uszkodzona. Jeśli usłyszysz to tylko podczas nalewania wody z przodu, oznacza to, że dozownik jest uszkodzony.

lodówka głośno pracuje - co robić?

Zakończenie

Chociaż głośna lodówka może denerwować, często jest to problem, który można łatwo naprawić bez konieczności korzystania z profesjonalisty. Jeśli nie masz pewności, jak zdiagnozować lub wymienić którąkolwiek z tych części, nie martw się, tylko zadzwoń po fachowca, który naprawi lodówkę.