Określając potrzeby chłodzenia domu, możesz stanąć przed dylematem wyboru między systemem klimatyzacji dzielonej a centralną. Chociaż oba systemy są skuteczne w chłodzeniu domu, każdy z nich ma zalety i wady, które należy dokładnie rozważyć przed dokonaniem inwestycji.

Na szczęście właściciele domów, mogą polegać na systemie, który pomoże im zdecydować, który system klimatyzacji jest dla nich odpowiedni. Wykonawcy klimatyzacji zapewniają rozwiązania w zakresie ogrzewania i chłodzenia, aby utrzymać komfort w domu przez cały rok i oferują różnorodne produkty, w tym klimatyzatory centralne i dzielone . Więcej ifnromacji znajdziecie na stronie duer.

Centralny a dzielony system klimatyzacji

Klimatyzator typu split składa się ze sprężarki zewnętrznej i wewnętrznej jednostki wentylacyjnej. Nie jest on wbudowany w istniejący piec z wymuszonym obiegiem powietrza, ale zamiast tego jest montowany na ścianie lub suficie. Działa poprzez usuwanie ciepła z wnętrza domu i odprowadzanie go na zewnątrz przez układ chłodniczy. Centralne klimatyzatory mogą utrzymać chłód w całym domu za pomocą jednego termostatu. Oczyszcza powietrze w centralnym miejscu i rozprowadza je do różnych pomieszczeń przez szereg kanałów.

Zalety i wady każdej jednostki

Zazwyczaj klimatyzator typu split zapewnia mniej strat energii niż system centralny, oszczędzając pieniądze na dłuższą metę. Możesz także zainstalować wiele jednostek w różnych miejscach i ustawić w różnych temperaturach w całym domu. Klimatyzator typu split nie zawsze jest jednak estetyczny i może być nieefektywny, jeśli rozmiar i rozmieszczenie zostaną wykonane nieprawidłowo, warto zlecić to fachowcom, zajmującym się pracami jak http://duer.pl/klimatyzacja/.

Centralne systemy klimatyzacji ułatwiają proces chłodzenia całego domu za pomocą jednego termostatu, dzięki czemu nie musisz chodzić z pokoju do pokoju, aby dostosować temperaturę. Jest również ukryta przed wzrokiem i nie zrujnuje wystroju Twojego wnętrza. Ponieważ jednostki centralne opierają się na kanałach, istnieje duża szansa na marnotrawstwo energii i utratę wydajności, a także wyższe koszty utrzymania.

Wybór najlepszego systemu chłodzenia dla Twojego domu

Domy o powierzchni większej niż 10000 mkw kwadratowych uzyskają lepszą wydajność dzięki centralnemu systemowi klimatyzacji. Musisz także wziąć pod uwagę swój budżet na chłodzenie. Ogólnie rzecz biorąc, centralne systemy powietrzne są droższe, ale jeśli masz istniejące kanały, wybór systemu centralnego jest bardziej opłacalny w konfiguracji.